In het geknisper van de bevroren takken

‘In het geknipper van de bevroren takken en andere verhalen’ is geschreven door Gerbrand Muller en uitgegeven door Uitgeverij De Sneeuwstorm in 2023.

Al eerder las ik een verhalenbundel van Gerbrand Muller, met veel plezier en bewondering: 

‘In het geknipper van de bevroren takken en andere verhalen’ is een klein boekje (a5 formaat) en ziet er erg mooi verzorgd uit. Op de binnen flap staat een mooie tekst en introductie van Muller: 

Een mooi verhaal is als een landschap dat je om een of andere reden treft, bijvoorbeeld door de combinatie van lichtval en kleuren, of door de positie van een hoog in de wijsheid oprijzen de boom. Het is, als je door zo.n landschap wordt getroffen, alsof je even iets meer ziet dan gewoonlijk. 

Hiermee kun je als lezer meteen de sfeer van het boek al aanvoelen. De verhalen zijn poëtisch en hebben diepgang. Door Mullers schrijfstijl zijn ze makkelijk te lezen en te begrijpen. Het zijn vooral sfeerbeelden die de korte verhalen oproepen en waarvan je zeker weet dat je ze of een keer wilt lezen.

In het geknipper van de bevroren takken – de verhalen

 Het eerste verhaal is als de titel van het boek. Het verhaal gaat over een jongen die de kerstdagen bij een vriend en zijn gezin doorbrengt. Zijn vriend is gelovig en de jongen, genaamd Joost, wil hier graag over praten omdat hij zelf niet gelooft en het ook niet kan begrijpen waarom mensen geloven in God. De vriend, Mark, blijft aan de oppervlakte met zijn antwoorden, in tegenstelling tot de diepgang die deze kerstdagen voor Joost hebben. Joost mag mee naar de kerk en door de sfeer, het zingen en de preken komen er gevoelens naar boven bij hem die hij nog niet eerder heeft ervaren.

Verhalenbundel

Het tweede verhaal gaat over een student die zich meldt bij een studentenvereniging en een nogal bijzondere nacht bezighoudt. Daarna volgt nog een verhaal en het vierde verhaal gaat over een jongeman die een feestje meemaakt in een huis aan het strand. Ook deze jongeman beleeft een nacht als geen ander. Een bijzonder verhaal dat aantoont hoe menselijke emoties in een negatieve neerwaartse spiraal terecht kunnen komen en hoe mensen hier ook weer uit kunnen komen.

Schrijfstijl

Het verhaal is knap geschreven en zeer ‘geloof’-waardig. Ik zou bijna willen zeggen: het is heel ‘zacht’ geschreven. De verhalen zijn mooi, realistisch (in tegenstelling tot de verhalen in het boekje ‘De verleidelijke pen’ en uit het leven gegrepen.

Een aanrader voor iemand die van korte verhalen houdt, die diepzinnig zijn, realistisch en poëtisch geschreven.

Nog meer boeken van Gebrand Muller door gastrecensente Sarah Morton: